Naše vína

Domaine Delaporte Sancerre Les Monts Damnés (biele 2015)

28

Jemne žltá farba s odleskami bieleho zlata. Výrazný a komplexný buket, ktorý prechádza z arómy borovicovej živice, včelieho vosku a eukalyptu do kvetinovej arómy akácie a lipy s jemnými tónmi kiwi, citrusového ovocia a makróniek. Chuť je čistá, pretrvávajúca na podnebí a s príjemnou kyselinkou. Začína arómou snehových pusiniek a citrónovej kôry a končí tónmi dreva a bielych kvetov.

Odroda: 100 % Sauvignon Blanc

Pôda: Kopec Monts Damnés je charakteristický veľmi nepravidelnými a strmými vinohradmi, ktoré smerujú na juh-juhovýchod a pôdu tvorí kimeridžská slieň, čo je kombinácia ílovitých horním a lastúr. Ide o jeden z najvychýrenejších svahov apelácie Sancerre. Benediktínski mnísi z opátstva Saint-Satur tu vysadili vinič niekedy v 10. storočí a už o jedno storočie neskôr sa lordi a šľachtici pokúšali získať parcely do svojho vlastníctva. Monts Damnés, v preklade „prekliata hora“, evokuje náročné podmienky pri práci v týchto strmých vinohradoch.

Výroba: Keď v októbri hrozná dozrejú, zozbierajú sa ručne a vytriedia do nádob. Celé strapce sa potom vložia do pneumatického lisu. Lisovanie prebieha šetrne a pomaly, aby bol výsledný mušt priezračný a vysoko kvalitný. Následne sa preleje do 600-litrových sudov z troncaiského dubu, v ktorých 7 mesiacov fermentuje a leží na vínnych kaloch.

K jedlu: Víno, ktoré sa skvele hodí k jedlám vyššej gastronómie, ako sú mušle sv. Jakuba, zľahka opečená foie gras, hydinové alebo teľacie plátky s krémovou omáčkou, morské ryby podávané s jednou z tradičných francúzskych omáčok, alebo ku kvalitným tvrdým syrom.

Kategória
Biele
Špeciálna kategória
Krajina:
Francúzsko
Oblasť:
Loire
Výrobca:
Domaine Delaporte
Formát:
Fľaša 0.75l