Naše vína

Domaine Delaporte Sancerre Silex (biele 2018)

22

Víno jemnej zlatej farby, elegantný Sauvignon Blanc charakteristický pre región Sancerre s príjemnou vôňou bielych kvietkov. Chuť je zamatovo jemná a guľatá, delikátne opojná a komplexná na podnebí. Alkohol a kyselinka sú pekne vyvážené, v dochuti cítiť drevo, akáciu, vyzreté exotické ovocie a minerály. Prirodzená vyváženosť a jemnosť sú pre Cuvée Silex typické.

Odroda:  100 % Sauvignon Blanc

Pôda: Biele víno vyrobené z viniča Sauvignon Blanc starého viac ako 50 rokov, vysadeného v kremičitej alebo tzv. silexovej pôde. Pestuje sa tradičným, trvalo udržateľným spôsobom, aby sa čo najviac zachoval šetrný prístup k prírode a ekosystému. Tento typ pôdy spomaľuje dozrievanie hrozna, preto sa úroda zbiera neskôr a vinič si vytvára lepšiu odolnosť voči chorobám. Vína z tejto oblasti majú výborný potenciál zrenia.

Výroba: Keď v októbri hrozná dozrejú, zozbierajú sa ručne a vytriedia do nádob. Celé strapce sa potom vložia do pneumatického lisu. Lisovanie prebieha šetrne a pomaly, aby bol výsledný mušt priezračný a vysoko kvalitný. Následne sa preleje do 2000-litrových sudov, v ktorých 8-12 mesiacov fermentuje a leží na vínnych kaloch.

K jedlu: Víno, ktoré sa skvele hodí k jedlám vyššej gastronómie, ako sú mušle sv. Jakuba, zľahka opečená foie gras, hydinové alebo teľacie plátky s krémovou omáčkou, morské ryby podávané s jednou z tradičných francúzskych omáčok, alebo ku kvalitným tvrdým syrom.

Kategória
Biele
Špeciálna kategória
Krajina:
Francúzsko
Oblasť:
Loire
Výrobca:
Domaine Delaporte
Formát:
Fľaša 0.75l