Naše vína

Domaine Delaporte Sancerre Chavignol (biele 2019)

18

Jemne zlaté sfarbenie s odleskami zelenej. Veľmi intenzívny a komplexný buket, v ktorom dominuje krušpán, rebarbora, kiwi a cítiť nepatrné tóny byliniek. Chuť je jemná, vyvážená. Na podnebí je príjemne svieže, delikátne a chuťovo ušľachtilé. Dlhý harmonický záver.

Odroda:  100 % Sauvignon Blanc

Pôda: Vinič rastie na veľmi slnečných juhovýchodných svahoch. Vďaka rôznorodému charakteru pôdy, predovšetkým s obsahom kremíka (50 %) a ílu (50 %), a presnému miešaniu Sauvignonu Blanc z 28 rôznych parciel, je výsledkom toto jemné, aromatické a minerálne víno. Vyrába sa z viniča, ktorý má v priemere 35 rokov a vyznačuje sa nielen vysokou kvalitou, ale aj štýlom jedinečným pre Sancerre.

Výroba: Hrozná sa lisujú v pneumatickom lise. Fermentácia prebieha v nerezových nádržiach pri regulovanej teplote 18° C v októbri a novembri. Potom sa víno prečerpá a od decembra do februára dozrieva na jemných vínnych kaloch. V marci sa stáča, číri a filtruje svetlom. V apríli, máji a júni sa fľašuje 50 % vín. Tieto si dokážu udržať svoju arómu aj 3 a viac rokov.

K jedlu: Keďže ide o mladé víno, ideálne je vychladené na 10°C ako aperitív, ale výborne sa hodí aj k morským plodom. Po niekoľkých mesiacoch zrenia odporúčame k orientálnym jedlám, grilovaným rybacím špecialitám, sushi, či hydine. Podávame pri teplote 10 – 13°C.

Kategória
Biele
Špeciálna kategória
Krajina:
Francúzsko
Oblasť:
Loire
Výrobca:
Domaine Delaporte
Formát:
Fľaša 0.75l